P. David Neuhaus o napjaté situaci v Jeruzalémě

Jeruzalém. V neděli se papež František v pravidelném poledním vystoupení před  modlitbou Anděl Páně vyjádřil k „velmi napjaté situaci a násilí, ke kterému dochází v Jeruzalémě“ a vyzval k „umírněnosti a dialogu“. Obyvatelstvo arabské národnosti se tam bouří proti zavedení detektorů kovů izraelskými bezpečnostními složkami při vstupu na Chrámovou horu (foto), protože to považují za porušení dohod o správě posvátných míst. Při násilnostech přišly o život desítky lidí na obou stranách. Vatikánský rozhlas se telefonicky dotázal P. Davida Neuhause, jezuity židovské národnosti, který má na starosti pastoraci hebrejsky mluvících katolíků při latinském patriarchátě Jeruzaléma, jak vnímal slova papeže:

Velmi nás dojala, protože papež je postava, kterou máme moc rádi. A doufám, že političtí představitelé tato slova uslyší a budou také jednat, protože nestačí jenom vědět, že papež mluvil. Nacházíme se totiž znovu v situaci velmi, velmi značného násilí. Prožíváme zármutek a úzkost. Myslím, že církev má v této situaci velmi důležitý úkol, tedy papež, biskupové, kněží a všichni věřící. Musíme prokazovat spravedlnost, pokoj a lásku. Možná tím nejdůležitějším slovem naší víry je odpuštění, protože tady jsou všichni zranění a všichni všem ublížili. Musíme odvážně a jasně požadovat respekt, spravedlnost a pokoj. Stojíme na obou stranách, jak té izraelské, hebrejské, tak té arabské, palestinské. Vedeme dialog s židy i muslimy a musíme ukazovat, že jsme pro spravedlnost, smíření a pokoj a že to nejsou jen slova, ale vtělená skutečnost.

V Jordánsku došlo k atentátu na izraelské velvyslanectví. Znamená to, že napětí se rozrůstá na celý Blízký východ?

 

Víte, pokud je dotčeno něco tak drahého muslimskému světu jako je mešita Al-Aqsa, dotýká se to všech arabů a všech muslimů. Myslím, že v celém světě se vyskytuje úzkost i hněv. Měli bychom k tomu být vnímaví. Jordánsko je blízko. Zdejší církevní představitelé se již obrátili na jordánského krále, aby užil svůj vliv a pokusil se uklidnit a zmírnit situaci, poněvadž celý arabský svět hledí s úzkostí na to, co se děje v Jeruzalémě, který je drahý všem. Doufáme však, že napětí nepřeroste do vztahů mezi Izraelem a Jordánském. Žijeme zde v neustálé krizi. Doufáme, že král Abdalláh, který je umírněným mužem, přispěje ke klidu a nikoli k růstu nenávisti a pohrdání.

 

Zdroj a foto: Vatikánský rozhlas

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář