Odlišné pohledy evangelikálů a papeže na situaci Jeruzaléma

Oznámení Donalda Trumpa o oficiálním uznání Jeruzaléma coby hlavního města Izraele a vystěhování amerického velvyslanectví z Tel Avivu právě do Jeruzaléma vyvolalo reakce na celém světě.

Izraelský premiér oslavoval, Blízký východ a zbytek světa se však dívaly s hněvem na toto rozhodnutí. Spojené království, Francie, Turecko, OSN, Jordánsko, Saúdská Arábie (seznam pokračuje) vyjádřily své odsouzení.

Nejen političtí lídři mají výrazně odlišné postoje vůči Izraeli. Názory amerických evangelikálů a jejich křesťanských protějšků na celém světě se v této otázce také značně odlišují.

John Hagee je křesťan podporující Izrael a pro Fox News řekl, že Trump bude po tisíce let oslavován za jeho odvahu „chovat se k Izraeli, jak se chováme k jiným národům“.

Reklama

 

Mezi evangelikály, kteří s nadšením přivítali Trumpovo rozhodnutí jsou například Robert Jeffress, Jerry Falwell, James Dobson, Mike Huckabee, Johnie Moore, Paula White, Samuel Rodriguez, Tony Perkins a Pat Robertson. Všichni tito se připojili k Hageovi a chválili Trumpa a jejich vlastní vliv na Bílý dům.

Katolíci v Americe prezidentovo rozhodnutí nekomentovali. Reakce papeže Františka byla zcela odlišná, když vyslovil vášnivou prosbu, aby Jeruzalém zachoval svůj status quo.

„Mé myšlenky jsou v Jeruzalémě a nemohu mlčet při hlubokém znepokojeni nad situací, která vznikla v posledních dnech,“ řekl minulou středu ve Vatikáně. „Rád bych apeloval na závazek každého respektovat status quo města v souladu s příslušnými rezolucemi OSN.“

Dodal: „Modlím se k Pánu, aby byla identita Jeruzaléma zachována a posílena ve prospěch Svaté země, Blízkého východu a celého světa. Ať převáží moudrost a obezřetnost, aby se zabránilo přidávání nových prvků napětí do globálního kontextu krutých konfliktů.“

Nejvyšší představitel anglikánské církve Justin Welby pronesl opatrnější, ale stále kritické prohlášení.

„Status quo města Jeruzalém je jedním z mála stabilních prvků naděje na mír a usmíření pro křesťany, Židy a muslimy ve Svaté zemi, modlete se za mír v Jeruzalémě,“ uvedl.

Reklama

 

Pro mnohé evangelikály je odpověď jasná, vytvoření státu Izrael v 20. století bylo naplněním biblických proroctví; židovský národ byl obnoven, jako tomu bylo před tisíciletími. Roli křesťanů pak spatřují v tom, aby podporovali a bránili Izrael, neboť Bůh „požehná těm, kteří žehnají Izraeli“.

Ale pro křesťanské lídry jako je Welby a papež František je situace mnohem komplexnější. Biblické zaslíbení Izraeli obecně odkazují na Boží lid a ne na politický stát Izrael, který byl vytvořen v roce 1948.

Pro obě strany je to otázka spravedlnosti. Obě strany se považují za silně pronásledované. Izraelci si nesou jizvy holokaustu a uvědomují si, že jejich bezprostřední sousedé si přejí jejich konec. Mnozí Palestinci však byli přinuceni opustit svou zemi a domovy na základě koloniálního rozhodnutí a žijí v okupaci na území, které bylo do relativně nedávné doby jejich vlastní.

 

Zdroj: Christian Today, foto Flickr

 

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář