Nová kniha mapuje pronásledování křesťanů

 

Kdo zabíjí křesťany? Proč je dnes křesťanství náboženstvím, které je nejvíce nenáviděné na celé planetě? To jsou některé otázky, které si ve své nové knize s názvem „Pronásledováni“ klade italský investigativní novinář Nello Scavo. Publikace, která vyšla v nakladatelství Piemme, přináší průzkum redaktora deníku L’Avvenire o místech, kde jsou křesťané oběťmi pronásledování a ponižování. Jde o strašnou realitu, často ignorovanou velkými médii přesto, že z násilností spáchaných proti nějakému náboženství je 75% právě proti křesťanům. Více už o knize samotný autor Nello Scavo:

„Existují země, kde nemají křesťané dovoleno studovat, v jiných zase mají velmi podřadné pracovní podmínky. Pak tu máme nedávné události; myslím zejména na situaci v Sýrii, kde desetitisíce křesťanů doslova otročí v pracovních táborech v Turecku. Setkal jsem se také s malými dětmi od osmi do dvanácti let, které dělají otrockou práci v některých tureckých krejčovských dílnách, kde paradoxně vyrábějí maskovací kombinézy pro vojáky z ISIS, kteří jsou zodpovědní za postupné zmizení křesťanů z těch území“.

Kniha italského novináře Nella Scavi je unikátní zejména v tom, že má široký záběr a přináší případy pronásledování a vykořisťování křesťanů počínaje Blízkým východem až po Latinskou Ameriku.

„Ano, dokonce i v Evropě! Je třeba říci jednu věc: někdy jsou křesťané používání jako trofej ve válce mezi islamistickými skupinami. Existuje několik situací, ve kterých šiitsky a sunnitské frakce soupeří o prostor moci a způsob, jakým dokáží, že jsou silnější, je zabíjení křesťanů. Tedy, čím více křesťanů zabiješ, tím víc dokážeš, že si silnější‘. To je jen jeden příklad. Jiný příklad je v Evropě. Sledoval jsem stovky kilometrů dlouhou cestu některých skupin syrských křesťanů, kteří se snažili přes Balkán dostat do Evropy, aby se pokusili vybudovat lepší život, aby přežili, zatímco pokračují boje v Sýrii. Tito křesťané byli neustále odmítáni; myslím na křesťanské země, jakou je Maďarsko, kde postavili zeď. Tito lidé si nevěděli vysvětlit, jak je možné, že křesťanské země odmítali jiné křesťany pocházející z oblastí války“.

Kniha Pronásledováni vznikla v průběhu tří let, během nichž italský novinář cestoval z Asie do Afriky, až po Jižní Ameriku, přičemž posbíral děsivé svědectví o pronásledování křesťanů. Mezi nimi jsou i děti a ženy.

„To, co se děje na Blízkém východě je skutečně neuvěřitelné. Sklizené svědectví vyrážejí dech. Je třeba říci, že v jisté části muslimské kultury těch islamizovaných zemí existuje úplné pohrdání osobou ženy. Křesťanské ženy nemají v tomto smyslu žádné právo na normální život. Dokonce jsem našel dokumenty o některých muslimských soudech, které nařídily zotročení křesťanských žen. Došlo to až do takového bodu, že jeden Mudžáhid (muslim angažovaný a bojující v džihádu, pozn. red.) se, zamiloval do vdané křesťanské ženy. Zabil jejího manžela pod záminkou boje ve válce a hned na to se zmocnil ženy téměř jako by byla válečná trofej a přirozeně poté, co ji zneužil, ji dal na prodej na trh otroků, který se koná každý týden „.

Pronásledování dnešních křesťanů odsoudil i papež František. Podle jeho slov se děje „za hanebného mlčení mnoha“. Kniha Nella Scavi odkrývá závoj nejen o krutém pronásledování křesťanů, ale také přibližuje hrdinské svědectví mnoha novodobých mučedníků:

„Doufám, že budu schopen také přinést příběhy o naději, protože v rámci těchto příběhů jsou i reportáže, zprávy o množství křesťanů, kteří našli u mnoha muslimů pomoc při útěku nebo při ukrývání se ve válečných oblastech nebo o těch křesťanech, kteří odmítli akceptovat logiku konfrontace a navzdory všemu se snaží vydat svědectví o křesťanství, které je radikálně spojené s evangeliem. Všude tam, kde jsou snahy o vypuzení křesťanských komunit, tyto se znovu rozrostou a stávají se silnějšími než dříve“.

 

Zdroj: Vatikánský rozhlas
Foto: Pixabay

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář