Nejméně 100 000 lidí v Severním Irsku žije díky přísným protipotratovým zákonům

Na Irsko i Severní Irsko je dlouhodobě vyvíjen nátlak na změnu zákonů chránících život. Díky těmto zákonům se však na irském ostrově narodilo více než 200 tisíc lidí. V Irsku chrání život člověka od okamžiku početí 8. ústavní dodatek. Severní Irsko na rozdíl od zbytku Velké Británie neschválilo v roce 1967 potratový zákon, který patří k nejliberálnějším na světě.

V Irsku probíhá debata o zrušení 8. ústavního dodatku, který chrání život dítěte od okamžiku početí a zajišťuje, aby ženy během těhotenství dostaly veškerou potřebnou péči. V rámci kampaně na zachování dodatku analyzovala organizace Pro Life Campaign mezinárodní míry potratovosti. Došla k závěru, že minimálně desítky tisíce lidí jsou v Irsku dnes naživu právě kvůli zákonné ochraně počatých dětí.

Od roku 1994 do roku 2014 bylo v Anglii a Walesu provedeno Irkám 108 tisíc potratů. Irská analýza na základě porovnání míry potratovosti několika západoevropských zemí došla k závěru, že míra potratovosti v Irsku by bez existence 8. ústavního dodatku byla mnohem vyšší než ta současná (5,2%), protože většina západoevropských zemí má míru potratovosti až pětkrát vyšší.

Na podporu ochrany jak počatých dětí, tak jejich matek vzniklo v Severním Irsku hnutí „Both Lives Matter“ (Na obou životech záleží) a stejnojmenná kampaň. Cílem je lepší péče o těhotné ženy v krizi a vytvoření kulturního prostředí, které si cení každé ženy a jejího počatého dítěte. Také toto hnutí zpracovalo zprávu, podle níž dnes žije v Severním Irsku nejméně sto tisíc mužů, žen a dětí, kteří by jinak nepřežili, kdyby zde platil britský potratový zákon z roku 1967.

 

 

V roce 2014 bylo v Severním Irsku provedeno asi padesát potratů. Při započtení 800 žen, které jezdí na potrat do Velké Británie, a nelegálního online obchodu s potratovými tabletami je míra potratovosti v Severním Irsku na jednoho obyvatele sedmkrát nižší než ve Velké Británii. Každý rok se narodí tři tisíce dětí, které by se jinak nenarodily.

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že každý rok se na světě provede asi 40-50 milionů potratů. V Anglii a Walesu bylo od roku 1967 zabito více než osm milionů dětí před narozením. To je více než počet obyvatel celého irského ostrova.

V roce 2015 se v Anglii a Walesu narodilo téměř 700 tisíc dětí. Ve stejném období bylo zabito téměř 200 tisíc dětí před narozením – na každé tři narozené děti připadá jedno potracené. Ve 45 letech bude mít jedna ze tří žen za sebou potrat. Z celkového počtu téměř dvou milionů potratů za posledních deset let byly provedeny pouze čtyři z důvodu „záchrany života ženy“. Většina potratů byla ze sociálních důvodů.

Jak dokládají obě zprávy, zákony utvářejí kulturní normy, takže mnoho žen a jejich partnerů na irském ostrově o potratu vůbec neuvažuje jako o první volbě.

 

Zdroj a foto: Hnutí pro život

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář