Muž, který zachránil nejvíce lidských životů

 

Zadávali jste si někdy do google slovní spojení, která osoba zachránila nejvíce lidských životů na světě (the man who saved the most lives)? Pokud byste tak učinili, vyšlo by vám jméno Norman Borlaug.

Podle některých periodik jeho výzkum v oblasti zemědělství a jeho „zelená revoluce“ zachránily životy miliardě lidí po celém světě. V roce 1970 byl za své úsilí v boji proti hladomoru odměněn Nobelovou cenou za mír. Mezi množstvím ocenění obdržel Prezidentskou medaili za svobodu v roce 1977. Mezinárodní den jídla, který se slaví 16. října, se v některých zemích pojmenovává jako Mezinárodní den jídla Normana Borlauga. V Indii, kde je známý jako Otec zelené revoluce, získal jako jediný cizinec druhou nejvyšší civilní cenu země.

Borlaug se narodil 25. března 1914 v USA ve státě Iowa do rodiny norských přistěhovalců. Byl praktikujícím křesťanem luteránského vyznání. Dopady velké hospodářské krize ve 30. letech 20. století, kdy v důsledku pádu ekonomiky čelilo chudobě velké množství lidi, a jeho křesťanská víra Normana Borlauga vedly k celoživotní touze pomáhat těm nejvíce trpícím. Na University of Minnesota vystudoval zemědělství; záhy po studiích nastoupil do zaměstnání, brzy nato však své stabilní místo opustil a odešel do Mexika pracovat na vývoji chorobám odolného a více produktivního zrna pšenice.

 

Norman Borlaug a jeho kolegové sesbírali pšeničná zrna z celého světa a vyšlechtili jedinečné odrůdy, které byly mnohem odolnější a znásobily sklizeň. V Mexiku dokáží díky jeho inovacím sklidit v různých regionech úrodu dvakrát ročně namísto tradiční jedné žně.

Do roku 1963 pocházelo v Mexiku 95% veškeré sklizně pšenice z jeho speciálně upraveného a vysoce odolného zrna.

V 60. letech si vědci v Indii všimli jeho neobyčejného úspěchu v Mexiku a požádali ho o pomoc v rozvoji produktivity zemědělství v jejich zemi. V té době byla Indie nucena pšenici dovážet ze zahraničí. Od začátku užívání Borlaugem zdokonalených pšeničných zrn se však Indie stala soběstačnou a produktivita vzrostla na dvojnásobek.

Norman Borlaug zemřel v roce 2009 ve věku 95 let. V těchto dnech si připomínáme 103. výročí jeho narození, kéž se jeho příběh pro nás stane inspirací.

-mn-

Foto: Youtube

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář