„Každý baptista je misionář“ aneb jak Johannes Oncken zevangelizoval Evropu

„Každý baptista je misionář.“ Tento výrok byl mottem baptistického hrdiny víry 19. století, nazývaného také „apoštolem evropských baptistů“. Jeho obrovská energie, organizační schopnosti, oddanost evangelizaci a obětavá víra vedly k založení stovek sborů a záchraně tisíců duší. Baptistické sbory v celé Evropě dnes existují i ​​díky službě Johannese Gerharda Onckena.

Oncken se narodil 26. ledna 1800 v dnešním Německu. Stal se učněm u skotského obchodníka, odešel do Skotska a pracoval v obchodě. Později se přestěhoval do Londýna, kde v metodistickém sboru uvěřil v Krista. Vrátil se do Německa jako misionář a spolupracoval s Edinburskou biblickou společností. Do roku 1879 rozdistribuoval po Evropě kolem dvou miliónů Biblí.

Reklama

 

Není zřejmé, kdy Oncken přijal baptistický důraz na křest věřících v dospělosti. Faktem je, že v noci 22. dubna 1834 byl pokřtěný v Labi americkým baptistou, profesorem Barnasem Searsem. Následující den pak Sears ustanovil baptistický sbor v Hamburku – nejstarší baptistický sbor v Evropě.

Německo bylo nepřátelsky naladěné vůči baptistické teologii kvůli výstřelkům novokřtěnců během reformace. Úřady se obávaly návratu náboženských konfliktů, které ničily zemi. Oncken a jeho následovníci tak čelili velké opozici ze strany úřadů. Sám Oncen byl uvězněný na čtyři týdny v Hamburku. Oznámili mu, že bude propuštěn pouze tehdy, když slíbí, že nebude kázat, což však odmítl. Atmosféra ve společnosti se však změnila díky odvaze a velkorysosti, se kterou baptisté pomáhali během velkého požáru v Hamburku v roce 1842. Pronásledování úřadů tak na čas ustalo.

Oncken založil seminář v Hamburku a spolupracoval s několika mezinárodními biblickými společnostmi. Cestoval po celé Evropě, někdy i tajně kvůli opozici. V Dánsku byli baptisté věznění za svou víru a Oncken tam měl zákaz vstupu; v jiných zemích byly baptistické děti násilím odnímány svým rodičům a křtěny luteránskými kněžími.

Teolog a spisovatel George M Ella o Onckenovi napsal: „Založil více než 280 baptistických sborů, 1 222 kazatelských stanic a 771 nedělních škol v Německu. Dal vzniknout více než 170 sborům v Skandinávii a ve slovanských státech. V dějinách církve bylo jen málo pracovníků, kteří byli díky Boží moci tak úspěšní v přinášení spasení ztraceným.“

 

Zdroj: Christian Today  Foto: Wikipedia

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář