Jednadevadesát izraelských rabínů vyzývá vládu, aby nevyháněla africké uprchlíky

JERUZALÉM – Přes třicet tisíc Afričanů ze Súdánu a Eritreje, kteří žijí dnes v Izraeli a žádají o azyl čelí nyní hrozbě deportace ze země. V polovině prosince prošel Knesetem v poměru 71 pro ku 41 proti zákon, jež izraelské vládě umožní žadatele o azyl přemístit do třetí země, nebo je uvěznit. Proti tomu se postavila iniciativa 91 rabínů všech směrů – reformního, konzervativního i ortodoxního –, kteří spolupodepsali dopis izraelské vládě vyzývající k humánnímu nakládání s uprchlíky a k odvolání tohoto rozhodnutí, které je zde označeno za „brutální politický krok“.

Za iniciativou stojí židovská organizace Tag Meir. Dopis se přitom odvolává na židovskou historickou zkušenost uprchlíků i na povinnost soucitu s trpícími a laskavého zacházení s cizinci, kterou ukládá Tóra. Připomíná také mezinárodní úmluvu o postavení uprchlíků, jejímž je Izrael spolusignatářem. Izraelská vláda se rozhodla pro deportaci afrických běženců údajně kvůli úsilí lépe chránit hranice státu.

Reklama

 

Desítky tisíc Afričanů se do Izraele dostalo přes egyptskou hranici na Sinaji předtím, než tu byl vztyčen bezpečnostní plot. Velká část z nich podle lidskoprávních organizací prchala před válečným konfliktem a perzekucemi, Izrael však hovoří o většině jako o ekonomických migrantech. Podle agentury OSN pro uprchlíky se v Izraeli k listopadu loňského roku nacházelo asi 27.500 Eritrejců a 7.800 Súdánců. Jen osmi Eritrejcům a dvěma Súdáncům byl přiznán status uprchlíků čelících pronásledování a ohrožení života.

Většina těchto afrických běženců žije nyní na jižním předměstí Tel Avivu. Místní starousedlíci tvrdí, že v dotyčné oblasti od té doby prudce vzrostla kriminalita. To však podle listu Haaretz popřel i sám Benjamin Netanjahu. Rabíni podepsaní pod otevřeným dopisem vyzývají k humanitárnímu řešení jejich sociální situace.

Izraelská vláda nyní nabízí Afričanům finanční kompenzaci ve výši 3.500 dolarů, pokud souhlasí s deportací do některé africké země – většinou jsou odesíláni do Rwandy. Tam jsou však podle jejich slov vystaveni násilí, loupežím a stávají se obětí obchodu s lidmi. „Naší lidskou a židovskou povinností vůči lidem zde je integrovat je do naší společnosti, spravedlivě a s empatií,“ píše se v dopise rabínů a připomíná se tu: „Stát Izrael byl z velké části ustaven uprchlíky z Evropy a z arabských zemí… Domníváme se, že židovský národ by měl prokázat větší zodpovědnost vůči trpícím lidem bez domova.“

 

Zdroj: ztis.cz    Foto: © CC-Rudychaimg / Wikimedia Commons

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář