Irák: Návrat kříže na Ninivskou pláň

Slzy, modlitby a zpěv doprovázejí návrat kříže – symbolu, který představitelé Islámského státu považují za „nelegální“ – do křesťanských osad na území Ninivské pláně v Iráku. Zprávy o opětovném dobývání osad donedávna okupovaných Islámským státem doprovázejí informace o odhalené zkáze, kterou teroristé napáchali.

Jakmile je situace relativně stabilizována, jsou zpátky do svých vesnic a městeček převáženi místní kněží. Duchovní patřili k vůbec prvním civilistům, kteří se vrátili do křesťanských osad Karemlaš nebo Karakoš – půl hodiny jízdy autem východně od Mosulu – donedávna obsazených oddíly IS.

Otec Thabet, který žil v uprchlickém táboře v Irbílu, s sebou při návratu do Karemlaše přivezl přibližně dvoumetrový kříž.

„Jsem tak šťastný, že jsem to mohl udělat. Usmívám se doslova od ucha k uchu, zatímco mi po tvářích stékají slzy radosti. Tohle je cesta, za kterou jsem se modlil… no, už to budou dva roky,“ říká P. Thabet. Křesťanský vedoucí vystoupal na kopec Barbara Hill nedaleko od zmíněné osady a vztyčil kříž pokrytý květinami na místě, odkud je možné shlédnout celý Karemlaš.

Bojovníci Islámského státu dobyli Ninivskou pláň – včetně druhého největšího iráckého města Mosulu a mnoha křesťanských vesnic v okolí – v roce 2014. Desítky tisíc křesťanských rodin musely opustit své domovy, aby si zachránily holé životy. Bitva o Mosul dosud neskončila, ale významné křesťanské osady v okolí Mosulu, jako Karemlaš a Karakoš, jsou již osvobozené. Očekává se, že bude nějakou dobu trvat, než se rodiny budou moci začít vracet domů do bezprostředního okolí Mosulu. Většina původních obyvatel patrně počká, než bude osvobozen i samotný Mosul a IS z oblasti zcela zmizí.

Zdroj: Hlas mučedníků

Foto ilustrační: Wikipedia

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář