Evangelický teolog: Bez Ratzingera by neexistovalo společné učení o ospravedlnění

Německý katolický teolog Karl-Heinz Menke, estonský pravoslavný hudební skladatel Arvo Pärt, německý evangelický teolog Theodor Dieter – na první pohled se letošní laureáti teologické ceny Josepha Ratzingera značně liší, na druhé jejich činnost propojilo a ovlivnilo Ratzingerovo teologické myšlení a učení.

Již v předchozích letech ocenění přesáhlo hranice katolické církve (v roce 2013 jej získal anglikánský teolog, o tři roky později pravoslavný). Pastor luteránské církve Theodor Dieter je jedním z nejvýznamnějších znalců Luthera a zároveň prvořadou postavou v dialogu mezi protestanty a katolíky.

“Cena mi byla udělena v souvislosti s mou prací na Společném prohlášení k učení o ospravedlnění, které v roce 1999 v Aušpurku podepsaly katolická církev a Světový luterský svaz. Ekumenicky jsem se s Josephem Ratzingerem nejprve setkal v jedné doktorandské práci, odkazující k semináři, který vedl jako mladý teolog ve Freisingu (Vinzenz Pfnür: Einig in der Rechtfertigungslehre?). V roce 1980 se Ratzinger intenzivně zabýval otázkou katolického uznání augšpurského vyznání víry. Bral tedy na vědomí nejenom luterskou teologii, nýbrž také nauku luteránské církve, což je ekumenicky velice významné. Zcela konkrétně ekumenicky se pak Joseph Ratzinger projevil, když se jednalo o prohlášení k učení o ospravedlnění. Jednací proces se v závěru dostal do krize a Ratzinger tehdy neobyčejně usilovně a konstruktivně hledal řešení v rozhovorech s tehdejším zemských biskupem evangelicko-luterské církve v Bavorsku, Johannesem Hanselmannem, a jinými zúčastněnými. Velice se tím o společné prohlášení zasloužil a lze říci, že bez něj by vůbec neexistovalo.“

Koncem minulého týdne jste se s emeritním papežem osobně setkal – můžete říci, jak se mu vede?

Reklama

 

“Ohromuje mne jeho duševní bystrost, vřelost a přátelská laskavost, které se při setkání projevily. Emeritní papež se zajímal o mnoho témat a velice svěže hovořil o nejrůznějších otázkách, a to za neuvěřitelně živých vzpomínek. Vzpomenul si na kolegy z tübingenské doby před padesáti lety. Mluvili jsme o různých teologických problémech a kromě toho také o hudbě Arva Pärta. Rozhovor se týkal skutečně širokého tematického spektra. Byli přítomni také další dva laureáti ceny, se kterými jsem se setkal poprvé, ačkoli jsem samozřejmě četl několik knih svého kolegy Menkeho a také slyšel Pärtovu hudbu. Mluvilo se o teologických otázkách všeobecně…“

Theodor Dieter je ředitelem štrasburského Institutu pro ekumenické bádání a za posledních dvacet let se účastnil redakce všech významných katolicko-protestantských deklarací. Účastnil se vypracování dokumentu nazvaného „Od konfliktu ke společenství“, zveřejněného v roce 2013 po pětileté práci v souvislosti s připomínkou pěti set let reformace. Připravoval také znění ekumenické modlitby, která zazněla vloni ve švédském Lundu (31. 10. 2016) Jak s pohnutím dodává pro naše mikrofony, udělení Ratzingerovy ceny, na kterém se dohodli Benedikt XVI. a papež František, korunuje jeho celoživotní dílo.

“Kromě radosti z ocenění mé práce je pro mne důležité, že tímto způsobem nejvyšší katolická strana – tedy emeritní papež Benedikt XVI. a také papež František – opětovně potvrzuje, že ekumenická cesta, kterou jsme se před dvaceti lety vydali při společném prohlášení, je také z katolického hlediska smysluplná, plodná a směrodatná. Kromě uznání a povzbuzení je to rovněž závazek, abychom touto cestou šli dál, a je to velké ekumenické znamení k připomínce 500 let reformace.“

Uzavírá letošní laureát Ratzingerovy ceny, luterský pastor a teolog Theodor Dieter.

 

Zdroj a foto: Radio Vaticana 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář