Dan Drápal: Čekám ještě nějakou bombu

Dnes završil Donald Trump první rok v prezidentské funkci. Jsem přesvědčen, že kdyby volby nevyhrál a prezidentkou Spojených států se stala Hillary Clintonová, rozjíždělo by se pronásledování křesťanů. Mnozí křesťané se právem domnívají, že zvolením Donalda Trumpa se přinejmenším zpomalil „dlouhý pochod institucemi“, díky němuž levicoví liberálové ovládli značnou část společenského prostoru, především university a média. Mnozí se tedy dívají na Donalda Trumpa jako na jakéhosi mesiáše, nebo spíše novodobého Kýra (pro lidi méně zběhlé v Bibli: Kýros byl perský král, který umožnil Židům návrat z babylonského zajetí do vlasti).

Není ovšem jisté, zda se skutečně běh světa obrací a nastane určitá renesance konzervatismu, nebo zda se Trumpovo prezidentování nestane jen drobným zaškobrtnutím před definitivním vítězstvím levicového liberalismu (které by ovšem bylo definitivní porážkou západní civilizace). Pokud nastane to druhé, tedy pokud Trumpova éra skončí, lze očekávat, že „hněv lidu“ (rozuměj hněv Trumpových odpůrců) se obrátí proti evangelikálním křesťanům. Nemylme se – naše společnost je v současnost rozpolcená jako nikdy jindy, ale ve Spojených státech je to ještě vážnější.

Ojedinělé prorocké hlasy varují před přílišnou sebeidentifikací evangelikálů s Donaldem Trumpem. Trump udělal i řadu dobrých věcí, o nichž levicově-liberální média nepíší, ale mnohé jeho počiny jsou morálně těžko obhajitelné.

Původně jsem nechtěl do voleb další článek psát. Vidím ale u nás analogickou situaci: Mnoho evangelikálů volí Miloše Zemana. Zdůvodňují to, jak známo, především Zemanovým postojem vůči Izraeli. Mnozí z nich si uvědomují, že se Zemanem není vše zcela v pořádku, že dělá věci morálně sporné, ne-li odsouzeníhodné, ale je pro ně rovněž jakýmsi novodobým Kýrem, prosazujícím „ty správné“ hodnoty.

Ve své první povolební reakci jsem předpověděl, že teď se spustí protidrahošovská kanonáda. Předpovědět něco takového nebylo nic těžkého – stačí si vzpomenout na nejrůznější lži o Karlu Schwarzenbergovi, které se objevily těsně před druhým kolem minulé prezidentské volby. Nicméně přiznám, se, že takové lejnomety, jaké byly zapojeny do letošní kampaně, jsem přece jenom nečekal. A to si myslím, že Zeman patrně ještě vytáhne nějaký trumf těsně před volbami, možná při prezidentské debatě.

Pravda, občas se vloudí chybička. To když na Drahoše vytáhli členství v Římském klubu, zřejmě nevědouce, že to byl Miloš Zeman, kdo se velice zasadil o to, aby vznikla jeho česká pobočka.

Že se takovými „bombami“ dají volby ovlivnit, je nade všechnu pochybnost. Vzpomínáte si ještě na „bombu“ těsně před parlamentními volbami? Bylo to lithium, které chce sociálnědemokratická vláda vlastně darovat Australanům. Byla to naprostá blbina, která se objevila na proruském serveru Aeronet, nicméně téma převzala i mainstreamová média a Andrej Babiš chutě naskočil do rozjíždějícího se vlaku. Přitom bylo jasné, že se jedná o „fejk“, že socani nic nezaprodali, že se nestalo nic, co by mělo právní konsekvence. Leč možná to jedno či dvě procenta vítězi voleb přidalo. Ihned po volbách přestalo být lithium tématem.

Reklama

 

Nebudu rozebírat nejrůznější „fejky“, které si běžný čtenář těžko může ověřit. Vezměme si jen to, co je naprosto evidentní, co může vidět každý: Billboardy volající pro zastavení migrantů a Drahoše. Přísně vzato k nám migrují hlavně Ukrajinci a Slováci, v menší míře Vietnamci. Všichni ale víme, že tyto lidi zřejmě zadavatelé reklamy na mysli nemají. Ti migranti, které na mysli mají, tu ale zase žádní nejsou. Nicméně Drahoš je zahnán do defenzivy – může se stokrát zapřísahat, že po otevření naší země migrantům nikdy nevolal, ale u některých lidí mu to bude málo platné. Pro lidi nepříliš přemýšlivé je Drahoš podprahově spojen s islámskými teroristy. Reklama je mocná čarodějka.

Lidé taky mohou srovnávat Zemanovo „nevedení kampaně“ s noblesou, kterou prokázali další prezidentští kandidáti Fischer, Horáček a Hilšer. Nicméně mezi evangelikály je hodně těch, kteří nevidí evidentní a straší vymyšleným. Je mi to líto, protože to nezůstane bez následků. Kredibilitu evangelikálních křesťanů to sníží právě u lidí, kterým morálka není tak docela lhostejná (byť možná zabodují u voličů Tomia Okamury). Mám za to, že Boží nepřítel to dělá v naší zemi velmi vychytrale. Třeba z takové záležitosti jako církevní restituce vyždímal maximum, aby přesvědčil společnost, že církvi jde hlavně o peníze. Pokud budou křesťané lhostejní vůči nejrůznějším morálním podpásovkám, myslíte, že to přiblíží naši zemi evangeliu? Ne, Boží boj, duchovní boj, lze vést jedině čistými prostředky. Tato prezidentská volba zanechá evangelikály rozeštvané a morálně oslabené. Budeme mít co dávat dohromady.

 

Autor: Dan Drápal, Foto: Wikimedia Commons

10 Komentáře

  1. No, já bych možná zanechala už těchto článku. Jestli možná nerozdělují ještě víc? Proč si to neříct ve sborech a nechat to na lidech, ať volí jak to vnímají oni. Jestli se nepřilívá olej do ohně… A navíc, není vám všem divné, že z těch lidí, co budou volit Zemana, se dělají hlupáni, vyslovují se soudy o tom, že ani nejsou křesťani. Když už, tak by se mělo diskutovat s respektem jeden k druhému. No nic, chovejme se tak, ať nemusíme tolik napravovat po volbách.

    Odpověď
  2. Dane,
    respektuji a vážím si Vás jako člověka, který má srdce na správném místě (u Pána) a své názory prezentuje v souladu se svým nejlepším vědomím a svědomím. Ve většině názorů na duchovní i politické otázky bychom se asi shodli. Ale teď s vámi nemohu souhlasit.
    Vaše argumentace proti Zemanovi se více či méně zakládá hlavně na morálce a „slušnosti“. Dokonce jste ho nazval člověkem zlým a podlým. V kontextu s tímto tvrzením plyne, že pan Drahoš je dobrý a slušný? Netvrdím, že podle jejich slovníku a vystupování je nemůžete rozdělit do těchto kategorií. Jenže vy jste nezmínil, že píšete o jejich vystupování na veřejnosti, ale o nich samých. Dovolím si na to okomentovat jednou Ježíšovou otázku z písma: „Proč mě nazýváš dobrým?“. A všichni víme, co pokračuje: „Nikdo není dobrý, jen jediný, Bůh“. Tento biblický pojem „dobrý“ bychom, dle mého názoru, mohli v současné situaci zcela zaměnit za pojem „slušný“. Pokud vím, ani jeden ze současných kandidátů nevydal svůj život Ježíši Kristu. Hodnotit tedy, který z nich je dobrým či zlým, podle toho, jak slušně vystupuje na veřejnosti nebo kolik chyb udělal, je podle mého, veliká chyba. Když jde někdo do voleb o prezidentský úřad s hlavním programem „jsem slušný (dobrý) člověk, ne jako ten druhý“, vzbuzuje to ve mně spíše strach, než radost. Z Nového zákona víme o skupině dobrých a slušných lidí, říkali si zákoníci a farizeové.
    Píšete o tom, že se někteří evangelikální křesťané se svými přehnanými nadějemi spojenými s osobou prezidenta Trumpa mohou mýlit. Že ho mohou vidět až moc nekriticky. Nevím, jak to mají jiní evangelikální křesťané, ale já Trumpa vidím jako arogantního provokativního člověka, který není žádným morální hvězdou. Přesto věřím a myslím si, že je to on, kdo má a v současné době Ameriku vést a dělá velmi mnoho pozitivních kroků a změn. Bohužel s vámi sdílím obavy z toho, že Trump je posledním vzplanutím konzervativismu a následně po něm je „konec“ a dříve či později začne to, čeho se obáváme společně. Proto vůbec nerozumím tomu, jak to, že nevidíte, že ten samý duch, který stál za Clintonovou, teď stojí za protikandidátem Miloše Zemana, vulgárního arogantního hrubiána. Přece z nového zákona víme, jaké náš nepřítel používá zbraně, nemůže se vydávat za „anděla světla“? A to, že se s mým viděním situace byť třeba i většina křesťanské obce neshodne, mě nepřesvědčí o tom, abych se bál svůj názor vyslovit. Pokud za to na mě bude někdo naštvaný, je mi to opravdu, ale opravdu úplně jedno. Já na něho pro jeho názory naštvaný nebudu.

    Odpověď
  3. Pane Drápale, pro lásku Boží, už sem nepište tyto volební články. Vždyť to působí jen rozdělení a svár. Každý si může volit podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Nemusíte lidi vodit „za ručičku“ k jejich svobodné volbě. Pěkný den přeji.

    Odpověď
  4. Magda Hejdánková

    Doslova pověrčivé, blouznivé až tmářské postoje mnoha křesťanů v politickým a obecnějších společenských věcech bych shrnula do krátkého hesla „Duchem svatým nechodí a rozum nepoužívají“. Co potom zbývá? Mix podvržených zpráv, pomluv, pověr, osobních předsudků a tušení, všemožných hoaxů a konspiračních teorií slepených trvalým strachem z blížící se Apokalypsy. Kolik pitomostí a nespravedlností už si křesťané v historii zdůvodnili blížícím se koncem věků? Potom jsou lidé ochotní třeba věřit, že nikoliv sucho, neúroda, občanské nepokoje potlačené Asadem, vychytralé angažmá Islámského státu a vše eskalující vojenské přítomnost Ruska v kombinaci s opakovaným vetem zásahu USA může za příliv milionů Syřanů do Evropy, ale Jiří Drahoš je ten pravý viník migrační krize. Už jen zbývá, aby nějaký upřímný křesťan přišel s tvrzením, že od té doby, co byly v jejich městě billboardy Člověka v tísni mu nedojí kráva. Ale ten bratr je fakt strašně skromnej, hodnej a má šest dětí, takže na tom asi něco bude.

    Odpověď
    • Magda Hejdánková: přesně tak.. Ja si myslim, ze tem nepratelskym duchovnim mocnostem nejde primarne o nejakou osobu, ale o to nepratelstvi. Naopak naším cílem by mělo být smíření. Odpuštění místo nenávisti a touhy po pomstě. A začíná to maličkostmi, třeba odpuštěním paní, která do nás šťouchla při nastupování do tramvaje..

      Odpověď
  5. 40 let po válce jsme neměli vlastní zahraniční politiku, vše se rozhodovalo v Moskvě. Zeman měl svojí hlavu a nedal si diktovat kam má jezdit a co má říkat. Pan Schwarzenberg byl v poslední volbě mimo jiné také kandidátem USA a mocenských kruhů, které mají své zájmy, ale o naše občany jim nejde. Na Drahoše se nalepí poradci a skrze ně opět tyto kruhy, které si vlastně lidé nevědomky zvolí. U Zemana si můžeme být jisti, že bude hájit zájmy občanů.

    Odpověď
    • Magda Hejdánková

      40 let po válce nám diktovali jezdit do Moskvy. Miloš Zeman si nic diktovat nenechal a jezdil do Moskvy sám.

      Odpověď
      • Máte na mysli zatím jediný stát, který svrhl atomovou bombu na 2 města plná civilistů, že ? Nebo ne ? Něco je špatně, že ….

        Odpověď
      • Západ si jistě přál, aby Zeman na Rusko hrozil pěstí. Je lepší si dělat přátele a ne nepřátele. Proč bychom plivali na Rusko, když od nich bereme plyn atd. Zájem Česka je mít dobré vztahy jak na Západ, tak na Východ. Pouze s tím Západem to jde hůře, když na nás podávají žaloby. Když se dva hádají – Západ a Východ – třetí se směje. Selský rozum.

        Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář