Bible a tištěné Boží slovo. Jak Johannes Gutenberg navždy změnil svět

Dne 24. srpna roku 1456 byl dokončen tisk první Gutenbergovy bible. Zde je 10 věcí, které možná o Gutenbergovi nevíte.

  1. Johannes Gutenberg, o němž se předpokládá, že žil od roku 1398 do roku 1468, vynalezl v Německu novou metodu tisku pohyblivých písmen, která se stala základem moderních tiskových procesů. Poprvé to umožnilo hromadně tisknout knihy, a tak se rozšířila gramotnost mimo vzdělané duchovní a aristokratické elity. To se stalo klíčem k reformaci i  renesanci.
  2. Gutenberg se narodil jako Johann Gensfleisch v Mohuči. Později přijal a upřednostnil jméno Gutenberg – což znamená „krásná hora“.
  3. V době, kdy vyrůstal, se kromě ručního psaní knih používal blokový (deskový) tisk, který však byl velmi pracný. Gutenberg miloval tyto nové knihy, ale nelíbilo se mu, že přístup k nim byl omezen pouze pro bohaté. Gutenberg věřil, že všichni lidé mají mít přístup k Božímu slovo, bez ohledu na to, jestli jsou chudí nebo bohatí.
  4. Nejprve se vyučil jako zlatník. S novými tiskařskými metodami začal experimentovat po přestěhování do Štrasburku v roce 1430, kde tajně založil obchod v bývalém klášterním sídle. Metoda tisku s použitím pohyblivých písmen byla ve skutečnosti vynalezena v Číně v 11. století. Křesťanští misionáři přinesli popisy tohoto stroje z Asie do Evropy. Gutenberg však sám o tomto vynálezu znalosti neměl.
  5. Mnozí nesouhlasili s tím, aby se Boží slovo zpřístupnilo masám, Gutenberg  tak dbal na to, aby se jeho práci nevěnovala pozornost, dokud si nezajistil trvalý úspěch.
  6. O dvacet let později se vrátil do Mohuče, vlastnil tiskárnu, na kterou si musel půjčit. Průlom přišel, když vyměnil dřevěné bloky za kovové;  které byly odolnější a vytištěná písmena zřetelnější. Na koupi si musel půjčit velkou částku peněz. Aby vyplatil úvěr, postoupil klíčové zájmy ve svém podnikání svému finančníkovi a nakonec ztratil kontrolu nad veškerým svým majetkem. V důsledku toho, když byl tisk první Gutenbergovy bible v roce 1456 dokončen, jeho jméno se  na něm nezobrazovalo.
  7. Gutenberg neměl jinou možnost než začít znovu. V roce 1462 byl Mohúč zabrán Adolfem II a Gutenberg znovu ztratil všechno. Církev se nad ním slitovala a poskytla mu půjčku. Na sklonku života oslepl a zemřel v relativní chudobě.
  8. Ale jeho životní práce byla neuvěřitelným úspěchem. V době, kdy zemřel, byly na základě jeho vynálezů v řadě významných evropských městech tiskařské stroje.
  9. Dnes je známých 51 kopií Gutenbergovy bible, 22 z nich je ve výborném stavu.
  10. Revoluce, kterou Gutenberg začal pokračuje do současnosti skrze technologií internetu. Gutenbergův vynález knihtisku byl  pravděpodobně stejně důležitý pro moderního člověka, jako vynález kola pro naše předky.

 

Zdroj: Christiantoday.com 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář